2019 m. antrąjį ketvirtį „ransomware“ modifikacijų skaičius, lyginant su praėjusiais metais, išaugo dvigubai

2019 m. antrąjį ketvirtį „Kaspersky“ tyrėjai aptiko 16 017 naujų „ransomware“ viruso modifikacijų, įskaitant ir tas, kurios priklauso aštuonioms naujoms kenkėjiškų programų šeimoms. Tai dvigubai daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu metu (7 620). „Kaspersky“ 2019 m. antrojo ketvirčio IT grėsmių raidos ataskaita taip pat pabrėžia, kad per šį ketvirtį buvo užpulta daugiau nei 230 000 vartotojų.

„Trojan-Ransom“ virusas gali būti vienodai sėkmingas tiek privačių, tiek korporacinių išpuolių metu, nes jo funkcionalumas yra paprastas, tačiau labai efektyvus. Šie „Trojan“ kategorijos virusai šifruoja vartotojo kompiuteryje esančiu failus ir reikalauja, kad tie failai vėliau būtų išpirkti. Kenkėjiškų modifikacijų padaugėjimas ir naujų šeimų atsiradimas yra pavojingas ženklas, rodantis, kad nusikalstama kibernetinė veikla suaktyvėja, kai atsiranda naujos kenkėjiškų programų versijos.

Antrąjį metų ketvirtį buvo aptikta daugybė bandymų užsikrėsti vartotojus. „Kaspersky“ duomenimis, tokios atakas buvo nukreiptos į 232 292 unikalius vartotojus, tai 46 proc. daugiau nei prieš metus, 2018 m. antrojo ketvirčio metu (158 921). Šalys, kurios labiausiai nukentėjo nuo tokio tipo išpuolių, buvo Bangladešas (9 proc.), Uzbekistanas (6 proc.) ir Mozambikas (4 proc.).

Populiariausia „ransomware“ kenkėjiška programa, kuri 2019 m. antrąjį ketvirtį dažniausiai atakavo vartotojus (23,4 proc. atvejų), vis dar išliko „WannaCry“. Nors „Microsoft“ išleido operacinės sistemos pataisymą, kad panaikintų pažeidžiamumą, kurį kenkėjiška programinė įranga aptiko prieš keletą mėnesių, bet ji vis dar išlieka aktyvi. Kitas svarbus kenkėjiškų atakų vykdytojas buvo „GandCrab“, kuris sudarė 13,8 proc. atakų, nepaisant to, kad jo kūrėjai paskelbė, jog „GandCrab“ nebebus platinamas nuo antrosios ketvirčio pusės.

„Šiame ketvirtyje pastebėjome naujų „ransomware“ modifikacijų pagausėjimą, net jei „GandCrab“ šeimos virusai ir sustabdė savo veiklą birželio pradžioje. „GandCrab“ kenkėjiškų programų šeima ilgą laiką tarp kibernetinių nusikaltėlių buvo viena iš populiariausių. Daugiau nei 18 mėnesių jie išliko dažniausiai aptinkamų „ransomware“ kenkėjiškų programų sąraše, tačiau net ir jų nuosmukis nepakeitė statistikos, nes vis dar egzistuoja daugybė plačiai paplitusių „Trojan“ tipo virusų. „GandCrab“ atvejis gerai iliustruoja, kokie efektyvūs gali būti išpirkos reikalaujantys virusai, nes jo kūrėjai sustabdė savo kenkėjišką veiklą būtent po to, kai patvirtino, kad iš savo aukų pasisavino milžinišką pinigų sumą. Mes manome, kad „GandCrab“ pakeis nauji grėsmių vykdytojai, todėl raginame saugoti savo įrenginius bei reguliariai įdiegti programinės įrangos naujinius ir pasirinkti patikimą saugumo sprendimą“, – sakė „Kaspersky“ saugumo ekspertas Fedor Sinitsyn.

Norint sumažinti tokių užkrėtimų riziką, „Kaspersky“ ekspertai privatiems vartotojams pataria:

• Visada atnaujinkite savo operacinę sistemą, kad laiku pašalintumėte naujausius pažeidžiamumus. Be to, naudokite patikimą saugumo sprendimą su atnaujintomis duomenų bazėmis
• Jeigu sužinojote, kad jūsų failai yra užšifruoti naudojant kenkėjiškas šifravimo programas – jokiu būdu nemokėkite išpirkos. Tai tik paskatins kibernetinius nusikaltėlius tęsti savo veiklą ir užkrėsti daugiau prietaisų. Geriau internete susiraskite dešifravimo įrankį. Keletą nemokamų tokio tipo įrankių galite rasti čia: https://noransom.kaspersky.com/
• Visada turėkite atnaujintas atsarginių failų kopijas, kad galėtumėte jas pakeisti, jeigu staiga jas prarastumėte (pavyzdžiui, dėl kenkėjiškų programų ar sugedusio įrenginio), ir saugokite šias kopijas ne tik savo įrenginyje, bet ir „debesies“ saugykloje.

Pilną „Kaspersky“ 2019 m. antrojo ketvirčio IT grėsmių raidos ataskaitą galite perskaityti Securelist.com tinklaraštyje.

Apie „Kaspersky“

„Kaspersky“ – 1997 m. įkurta tarptautinė kibernetinio saugumo bendrovė. „Kaspersky“ sukauptos žinios ir patirtis sudaro apsaugos sprendimų ir paslaugų, užtikrinančių viso pasaulio verslo, ypatingos svarbos infrastruktūros, vyriausybės ir naudotojų saugumą, pagrindą. Didelį „Kaspersky“ bendrovės portfelį sudaro pažangiausi įrenginių apsaugai skirti produktai ir daugybė specializuotų apsaugos sprendimų bei paslaugų, skirtų kovoti su sudėtingomis ir nuolat evoliucionuojančiomis kibernetinėmis grėsmėmis. „Kaspersky“ technologijos saugo daugiau nei 400 mln. vartotojų ir 270 tūkst. verslo klientų. Norėdama sužinoti daugiau skaitykite www.kaspersky.com tinklaraštį.


Rugpjūčio 21, 2019