„Juodojo penktadienio“ metu kibernetinių išpuolių skaičius išaugo 208 proc.

Artėjant „Juodajam penktadieniui“ buvo pastebėtas spartus kibernetinių atakų, imituojančių elektronines mokėjimų sistemas, augimas. Bendras finansinių sukčiavimo atvejų skaičius nuo 2021 m. rugsėjo (627 560) iki spalio (1 935 905) išaugo daugiau nei dvigubai (208 proc.). Šios ir kitos išvados pateikiamos „Kaspersky“ ataskaitoje „Juodasis penktadienis 2021: kaip saugiai apsipirkti ir apsisaugoti nuo sukčių“.

Išpardavimų sezonas patraukia pirkėjų ir mažmenininkų dėmesį. Tačiau kibernetiniai nusikaltėliai, kuriantys netikrus puslapius, kurie imituoja populiariausias mažmeninės prekybos platformas ar elektronines mokėjimų sistemas, taip pat gauna naudos iš šio laikotarpio.

Per pirmuosius dešimt 2021 m. mėnesių „Kaspersky“ aptiko daugiau nei 40 milijonų kibernetinio sukčiavimo atvejų, susijusių su elektroninės prekybos platformomis ir finansinėmis institucijomis. Kadangi 2021 m. prekybininkai atsigavo po sunkių 18 mėnesių, o pirkėjai grįžo į fizines parduotuves, „Kaspersky“ ekspertai nepastebėjo tipiškų sezoninio sukčiavimo tendencijų, pavyzdžiui, netikrų svetainių, kuriose gausu specialių pasiūlymų, ar su mažmenine prekyba susijusių sukčiavimo atvejų.

Tačiau yra viena išimtis. 2021 m. bendras finansinių sukčiavimo atakų, nukreiptų į elektronines mokėjimų sistemas, skaičius nuo rugsėjo (627 560) iki spalio (1 935 905) išaugo 208 proc. Juk būtent šiais metais įvairiose šalyse buvo diegiamos naujos mokėjimų sistemos. Sparčiai augant vartotojų aktyvumui, sukčiai pradėjo naudoti šias sistemas kenkėjiškos veiklos vykdymui.

„Kaspersky“ produktai taip pat aptikto daug daugiau šlamšto. Išpardavimų sezono metu, nuo spalio 27 d. iki lapkričio 19 d., buvo pastebėti net 221 745 elektroninio šlamšto laiškai su fraze „Juodasis penktadienis“.

„Kaspersky“ tyrėja taip pat išanalizavo, kurios populiarios platformos buvo naudojamos kaip masalas platinant netikrus puslapius. Rezultatai parodė, kad sukčiai dažniausiai kaip masalą naudojo „Amazon“ svetainės pavadinimą. 2021 m. „eBay“ svetainė šioje kategorijoje užėmė antrąją vietą, o po jos sekė „Alibaba“ ir „Mercado Libre“.

Kibernetinių sukčiavimo atvejų, naudojant netikras apsipirkimo platformas, skaičius 2021 m.

„Juodojo penktadienio“ metu visada stebime suaktyvėjusią kibernetinių sukčių veiklą. Galbūt kiek netikėto dėmesio šiais metais sulaukė elektroninės mokėjimų sistemos. Pastebėjome, kad net dvigubai padaugėjo kibernetinių atakų, imituojančių populiariausias mokėjimų sistemas. Žinoma, sukčiai kiekvieną naują mokėjimų sistemą vertina kaip dar vieną galimybę potencialiai išnaudoti patiklius vartotojus“, – sakė Tatjana Ščerbakova, „Kaspersky“ saugumo ekspertė.

„Taigi, norint apsaugoti savo asmeninius duomenis ir finansus, svarbu įsitikinti, kad internetinis puslapis yra saugus. Saugių tinklalapių URL adresai prasideda HTTPS, o ne įprasta HTTP žyma. Taip pat paprastai šalia tokio URL adreso rodoma spynos piktograma“, – pridūrė Tatjana.

Norėdami sužinoti daugiau apie kibernetines „Juodojo penktadienio“ gudrybes ir pinkles, apsilankykite Securelist.com tinklaraštyje.

Vartotojams, kurie nori nevaržomai mėgautis geriausiais „Juodojo penktadienio“ pasiūlymais, „Kaspersky“ ekspertai pataria laikytis šių rekomendacijų:

  • Naudokite patikimą saugumo sprendimą, kuris aptinka kenkėjiškus priedus ir blokuoja netikras svetaines. Tokie saugumo sprendimai turėtų būti įdiegti tiek jūsų kompiuteryje, tiek mobiliajame įrenginyje
  • Neatidarykite įtartinų priedų ir nespauskite elektroniniuose laiškuose esančių nuorodų. Būkite ypač atidūs, jei tokius laiškus gavote iš bankų, elektroninių mokėjimų sistemų ar elektroninių parduotuvių. Geriau eikite tiesiai į oficialią svetainę ir iš ten prisijunkite prie savo paskyros
  • Prieš pateikdami bet kokią asmeninę informaciją, dar kartą patikrinkite URL formatą ir įmonės pavadinimo rašybą, taip pat perskaitykite atsiliepimus ir patikrinkite domeno registracijos duomenis
  • Būkite itin atsargūs atlikdami bet kokius sandorius, kurie atrodo per daug gerai, kad būtų tiesa, nes dažniausiai taip ir būna

Lapkričio 29, 2021